Description
Product Details
The Tesa Bio-based paper packaging tape featuring a premium paper backing and a well-performing waterborne natural rubber adhesive. The paper backing of tesa 60408 is made with paper from well-managed forests and other controlled sources. This premium paper backing is tear-resistant with a high tensile strength.
Strong and robust backing material
Can be torn by hand
Printable with all types of inks
Can be torn by hand
Printable with all types of inks
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 500m |
| Thickness | 0.125mm |
| Colour | Brown |
| Model Number | 60408-00002-00 |
| Series | 60408 |
| Better World Product | Yes |
| Better World Verification | FSC Certified |






caleb88 –
Everything as expected. Perfect from start to finish.
Guillaume O. –
Everything perfect, thank you. As expected, top-notch.
Zoé D. –
Great product, worth every cent. Better than anything I’ve tried so far. Looks even nicer in real life.
sebastien_75 –
Very satisfied with the purchase.
Philipp –
Simple to install. Great purchase, thank you. Great item. Everything OK.
mason23 –
No complaints.
William –
Excellent product. Arrived on time and in excellent condition.
Simone –
Everything went smoothly. Recommended.