Description
Product Details
Tesa 4104 Packing Tapes
The Tesa 4104 packing tape has been designed to give an excellent performance when sealing small boxes, bags or tins. The tape has a natural rubber adhesive system, can be used on all types of cardboards and surfaces ensuring you get a safe closure.
Features & Benefits
Easily printable
Good aging properties
Heat shrinkable
Resistant to moisture
Available in several different colours
Good aging properties
Heat shrinkable
Resistant to moisture
Available in several different colours
Typical Applications
Sealing small boxes (cardboard or plastic)
Sealing tins or bags
Sealing cartons of medium to heavy range weight
Sealing tins or bags
Sealing cartons of medium to heavy range weight
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PVC |
|---|---|
| Width | 19mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 65mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 60% |
| Model Number | 04104-00015-00 |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Series | 4104 |






Nicolas G. –
Easy to use and very practical. Everything OK, recommended. Perfect match with the description. Everything perfect and fast.
marine_fr –
The quality pleasantly surprised me. Surprisingly good quality for the price. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Excellent product, worth every cent.
isabelle75 –
Easy to use, no mess at all. I noticed a difference after a short time!
johanna88 –
Better than anything else I’ve tried before. Very fast delivery, thank you.
caroline_s –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
Rachele D. –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Surprisingly good quality for the price. Pleasant to use at home.
sophie_rose –
I was skeptical, but now I order regularly. Very effective, I noticed a change in just a week.