Description
Product Details
The Tesa 4263 sealing tape has film backing with a synthetic rubber adhesive. It is perfect for hand dispenser and automatic sealing equipment. The backing is made up of PP film.
Manual and automatic sealing of light and medium weight cartons
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 48mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.048mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 140% |
| Tensile Strength | 45.5N/cm |
| Model Number | 04263-00154-07 |
| Series | Tesa 4263 PV0 |






Florence S. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Hunter –
Well packaged and secure.
Simona L. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very effective, I noticed a change in just a week. Better than anything I’ve tried so far.
Simone –
Great value for money. No reason to complain.
Cédric –
Excellent quality and price. Great customer support. Delivery faster than expected.
Julie R. –
The quality pleasantly surprised me. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Easy to use, without making a mess.