Description
Product Details
Tesa Packaging Tape
The Tesa 4120 transparent packaging tape is based on natural rubber adhesive. This tape is 0.05mm thick, 50mm wide and 66m long.
Features and Benefits
PVC film is used as backing material
Adhesion to steel is 2N/cm
Elongation at break is 75%
Tensile strength is 43N/cm
Can withstand deep freezing
Can be used in manual and tabletop dispensers
Low noise unwinding
Adhesion to steel is 2N/cm
Elongation at break is 75%
Tensile strength is 43N/cm
Can withstand deep freezing
Can be used in manual and tabletop dispensers
Low noise unwinding
Applications
Can be used on manual and automatic sealing equipment
Packaging and closing
Wrapping and sealing bags and cartons
Sealing of medium-weight shipping boxes
Packaging and closing
Wrapping and sealing bags and cartons
Sealing of medium-weight shipping boxes
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PVC |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 49mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 75% |
| Model Number | 04120-00008-00 |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Series | 4120 |






Victoria –
The quality pleasantly surprised me. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Surprisingly good quality for the price.
Isabelle F. –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Pleasant to use at home.
isaac_s –
Recommended. Exactly as described.
martina88 –
Easy to use, without making a mess.
helena_s –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
elias_ber –
Works great. Super value for the money. Better than I thought; I’m satisfied.
Giulio –
Product as expected. Punctual service. Excellent-quality product.
Francesco P. –
Top quality, fast delivery. Excellent service.
giovanni88 –
Exactly as described. Well-made product. Great purchase.
Jannis K. –
Very practical and easy to use.