Description
Product Details
Tesa® 53398 is a high-strength, polyester backed, fiberglass reinforced mono filament tape. Tesa® 53398 has a high tack and high shear resistant adhesive system. It has excellent aging properties and assures clean removal from many substrates.
Applications
Securing of metal coils for end-tabbing
Splicing of metal coils for processing
Bundling and reinforcement of heavy goods, e.g. metal pipes
Securing of metal coils for end-tabbing
Splicing of metal coils for processing
Bundling and reinforcement of heavy goods, e.g. metal pipes
Specifications
| Backing Material | Glass Fibre, PET |
|---|---|
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.195mm |
| Colour | Transparent |
| Elongation at Break | 6% |
| Tensile Strength | 800N/cm |
| Model Number | 53398-00004-00 |
| Series | 53398 |






Veronica K. –
Really noticed a difference after using it! Better than anything I’ve tried so far. Great product, worth every cent.
Lorenzo –
Simple to install. Highly recommended.
tobias_s –
Perfect match with the description. Received in perfect condition. No complaints.
victoria_rose –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
joshua99 –
Arrived on time and in excellent condition.
julien88 –
Excellent quality. Top product, top price. No complaints.
jana_ber –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Natalie M. –
Easy to use, without making a mess. Been using it for 2 weeks and already see results!