Description
Product Details
The Tesa general-purpose packaging tape is based on a fine crepe paper backing and a natural rubber adhesive. The natural rubber adhesive system features good adhesion to multiple surfaces as well as good tack. It is used for sealing of card boxes, light-weight packaging, manual and automatic dispensers. It provides good adhesion in recycled cardboards.
It is chamois (brown) colour tape
It is FSC certified
It is recycling-friendly tape according to INGEDE method
It is FSC certified
It is recycling-friendly tape according to INGEDE method
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 125mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 8% |
| Model Number | 04713-00000-00 |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Series | 4713 |
| Better World Product | Yes |
| Better World Verification | FSC Certified |






Damien –
Well-made product. Excellent quality. Works without any issues. Very easy to set up.
anna_italia –
No unpleasant smell; I really like that. The quality pleasantly surprised me.
scarlett.star –
Looks even nicer in person. Very effective, I noticed a change in just a week.
tyler_xo –
Excellent quality and price. Very robust product.
Louis –
Very easy to use.
lina88 –
Very satisfied, better than I expected.
julian88 –
Very functional.
sophia.de –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Better than anything else I’ve tried before. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Very effective, I noticed a change in just a week.
Giacomo –
Arrived on time. Arrived on time and in excellent condition.