Description
Product Details
Tesa Packaging Tape
The Tesa 4124 transparent packaging tape is based on a natural rubber adhesive. It shows excellent performance on all kind of cardboards and secures a safe closure of both, medium and heavyweight cartons. This tape is 0.07mm thick, 50mm wide and 66m long. It is used for manual and automatic sealing of cartons of medium to heavy range weight.
Features and Benefits
PVC film is used as backing material
Elongation at break is 60%
Tensile strength is 60N/cm
Extra strong for export packaging or extra security
Can be used in manual and automatic dispensing systems
Can withstand deep freezing
Low noise unwinding
Elongation at break is 60%
Tensile strength is 60N/cm
Extra strong for export packaging or extra security
Can be used in manual and automatic dispensing systems
Can withstand deep freezing
Low noise unwinding
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PVC |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 65mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 60% |
| Model Number | 04124-00015-00 |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Series | 4124 |






logan23 –
Works flawlessly.
Jonas –
Fast shipping and good quality.
Eva L. –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
Evelyn –
Looks even nicer in person. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Very satisfied, it’s even better than I expected.
niklas88 –
Top product, would definitely recommend. Excellent workmanship. Delivers what it promises.