Description
Product Details
The Tesa strapping tape with tensilized polypropylene backing and rubber adhesive to provide good initial tack. The mono-oriented polypropylene backing exhibits high conformability, good tensile strength, and low elongation.
Solvent-free adhesive
Good conformability
Good conformability
Specifications
| Backing Material | MOPP |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.08mm |
| Colour | Orange |
| Elongation at Break | 90% |
| Tensile Strength | 190N/cm |
| Model Number | 04287-00301-10 |
| Series | 4287 |






hunter23 –
Perfectly as described. Very fast shipping. Easy to assemble. Perfect and functional.
nataliejoy –
Very effective, I noticed a change in just a week.
Anna –
This solved my problem completely! Surprisingly good quality for the price. Better than anything I’ve tried so far.
matteo_s –
Everything OK, recommended. Easy to use and very practical. Product as described. Very stable.
Harper –
Pleasant to use at home. Feels nice to use at home. Excellent product, worth every cent. Great product, worth every cent.