Description
Product Details
The Tesa 4263 sealing tape has film backing with a synthetic rubber adhesive. It is perfect for hand dispenser and automatic sealing equipment. The backing is made up of PP film.
Manual and automatic sealing of light and medium weight cartons
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 48mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.048mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 140% |
| Tensile Strength | 45.5N/cm |
| Model Number | 04263-00159-07 |
| Series | Tesa 4263 PV0 |






joseph88 –
Top quality, fast delivery. Met my expectations. 100% recommended. Would buy again.
Luisa O. –
Super fast delivery, thank you. Very effective; I noticed a change in just one week. Surprisingly good quality for the price. Looks even nicer in real life.
Fabio S. –
Everything perfect and fast.
Anna G. –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Really noticed a difference after using it!
savannah89 –
Very effective; I noticed a change in just one week. I noticed a difference after a short time!
Noémie T. –
No unpleasant smell; I really like that. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Better than anything else I’ve tried before. Been using it for 2 weeks and already see results!
William L. –
Exactly as in the pictures. Everything excellent. Great service, thank you.
margaux88 –
Better than anything I’ve tried so far. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. I noticed a difference after a short time!