Description
Product Details
The Tesa Sealing Tape based on a polyvinylchloride-film backing in combination with a natural rubber adhesive.
Excellent performance
The tape has a high tensile strength
The tape has a high tensile strength
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 30mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.065mm |
| Colour | Transparent |
| Elongation at Break | 75% |
| Model Number | 04124-00013-00 |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Series | 4124 |






Nathan –
Excellent workmanship.
Hélene R. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Surprisingly good quality for the price.
michael_x –
Good build quality and reliable. Everything OK. Practical and functional. Top quality, fast delivery.
joseph88 –
Perfect and functional. Everything was smooth and fast. Top seller. Top quality, fast delivery.
giulio88 –
Arrived without any defect.
anna_fr –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Looks even nicer in real life.
Tim –
Excellent quality and price. Excellent product. Arrived right away, excellent service.