Description
Product Details
Tesa Packaging Tape
The Tesa 4120 brown packaging tape is based on natural rubber adhesive. This tape is 0.05mm thick, 50mm wide and 66m long.
Features and Benefits
PVC film is used as backing material
Adhesion to steel is 2N/cm
Elongation at break is 75%
Tensile strength is 43N/cm
Can withstand deep freezing
Can be used in manual and tabletop dispensers
Low noise unwinding
Adhesion to steel is 2N/cm
Elongation at break is 75%
Tensile strength is 43N/cm
Can withstand deep freezing
Can be used in manual and tabletop dispensers
Low noise unwinding
Applications
Can be used on manual and automatic sealing equipment
Packaging and closing
Wrapping and sealing bags and cartons
Sealing of medium-weight shipping boxes
Packaging and closing
Wrapping and sealing bags and cartons
Sealing of medium-weight shipping boxes
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PVC |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 49mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 75% |
| Model Number | 04120-00042-00 |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Series | 4120 |






Louise –
Easy to use, no mess at all. It completely solved my problem! Easy to use, without making a mess. No unpleasant smell; I really like that.
quentin_fr –
Great customer support. Practical and functional. Arrived without any defect. Very happy with the purchase, works great.
Helena K. –
Very satisfied, better than I expected.
Niklas –
Recommended.
martina88 –
Very satisfied, better than expected. I noticed a difference after a short time!
Karl –
Satisfied with the quality. Works just as advertised. Well packaged and secure. Perfect and functional.
patrizia88 –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
tyler_xo –
Product as described.