Description
Product Details
The Tesa Sealing Tape based on a polyvinylchloride-film backing in combination with a natural rubber adhesive.
Excellent performance
The tape has a high tensile strength
The tape has a high tensile strength
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 15mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.065mm |
| Colour | Transparent |
| Elongation at Break | 75% |
| Model Number | 04124-00009-00 |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Series | 4124 |






Dominik D. –
Perfect, nothing to say. Arrived on time. Good build quality and reliable. Everything was smooth and fast.
hannah_91 –
Looks even nicer in person. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
max_de –
Feels durable and well built. Everything perfect, thank you.
enrico_s –
Super value for the money. Great service, thank you.
antoine75 –
Reliable and stable.
philipp88 –
Great service, thank you. Robust and well-made. Excellent service.
Riccardo B. –
Everything’s great. Packaging was excellent.
Nicholas –
Excellent packaging. Everything’s great.
helena_s –
Easy to use, without making a mess.
Rafael –
Super practical. Practical and useful. Great purchase. Top quality, fast delivery.
marie_h –
No unpleasant smell; I really like that. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
sandrine88 –
Easy to use, without making a mess.
Sophie Z. –
I noticed a difference after a short time! Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Margaux –
I noticed a difference after a short time! Very satisfied, better than I expected. Very effective; noticed a change after just one week. Looks even nicer in person.
tobias_s –
Everything OK, recommended. Well packaged and delivered quickly. Well made and durable.