Description
Product Details
The Tesa Packing Tape based on a polyvinylchloride-film backing in combination with a natural rubber adhesive. A high tack and short dwell time ensure optimal security for your carton just shortly after the tape has been applied.
Good adhesive properties
The tape is convenient to use, and unwinds smoothly, steadily, and quietly
The tape is convenient to use, and unwinds smoothly, steadily, and quietly
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 38mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.049mm |
| Colour | Transparent |
| Elongation at Break | 60% |
| Model Number | 04120-00007-00 |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Series | 4120 |






Alessia W. –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Looks even nicer in real life. Better than anything else I’ve tried before.
cecilia_s –
Very satisfied, better than expected. I noticed the difference right away! Pleasant to use at home. The quality pleasantly surprised me.
joseph88 –
Met my expectations. No complaints.
Sebastian –
Really good value for money. Works great. Worth every cent. Impeccable service.
hannes_s –
Delivered earlier than expected. Very stable. Perfect, nothing to say. Simple and convenient.
tristan88 –
Very stable. Worth every cent. Product as expected. Easy to assemble.