Description
Product Details
The Tesa Sealing tape has features an PP backing coated with a high tack water based acrylic adhesive. The well balanced tack and high shear resistance of the adhesive secures a good sealing immediately after application.
Low noise unwinding
Excellent ageing resistance
Perfect for manual tape application
Excellent ageing resistance
Perfect for manual tape application
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 100m |
| Thickness | 0.05mm |
| Colour | Brown |
| Elongation at Break | 140% |
| Tensile Strength | 45N/cm |
| Model Number | 04024-00041-04 |
| Series | 4024 |






Chiara –
Surprisingly good quality for the price.
Katherine –
Better than anything else I’ve tried before. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
emma_roma –
Excellent product, worth every cent. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
carlo_s –
Super practical. Great customer support. Excellent-quality product.
dominik_s –
Top product, top price. Very practical and easy to use.
max_de –
Received in perfect condition. Fast and secure delivery. Very satisfied with the purchase. Top product, top price.