Description
Product Details
The Loctite ABLESTIK 56C CAT 9 adhesive is designed to make electrical connections where hot soldering is impractical or to make electrical connections to conductive plastics at locations which cannot be subjected to high temperatures. The Loctite ABLESTIK 56C CAT 9 can be used with a variety of catalysts.
Low temperature cure
Electrically conductive
High bond strength
Low electrical resistance
Electrically conductive
High bond strength
Low electrical resistance
Note
This product is supplied without CAT9. It must be ordered separately, for example 261-9514
Specifications
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
|---|---|
| Trade Name | Loctite Ablestik 56C |
| Application | Electrical Application |
| Material Compatibility | Ceramic, Glass, Metal, Plastic |
| Colour | Silver |
| Acrylic Type | Epoxy |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | 120°C |
| Operating Temperature Range | -60 → 120 °C |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |






adrien88 –
Very robust product. Quality is excellent. Highly recommended. Fast delivery and exactly as described.
penelope23 –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Excellent product, worth every cent.
Julian P. –
Price matches the quality. Works without any issues. No issues at all so far.
Veronica –
Easy to use, without making a mess. Pleasant to use at home. A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
David –
Just as it should be. Product as expected. Perfect, nothing to say.
marvin88 –
Very robust product. Excellent service.
ryan_lee –
Everything’s great.