Description
Product Details
Araldite Epoxy Adhesive
The Araldite 2Kg epoxy adhesive is a two-component, thixotropic, structural grey paste available in gel form. It offers excellent environmental and chemical resistant. It is ideal for applications that require higher than normal temperatures in aggressive environmental conditions. This innovative material is designed to bond a wide variety of substrates including metals, electronic components, GRP structures, reinforced plastic (EP), glass fibre reinforced plastic (UP) and more.
Features and Benefits
Setting time is 180 minutes
Maximum operating temperature is 120°C
Mix ratio 2:1
Shear strength is 2700psi
Low outgassing
Maximum operating temperature is 120°C
Mix ratio 2:1
Shear strength is 2700psi
Low outgassing
Applications
Electronics and telecommunication
Aerospace
Defence
Wind energy
Aerospace
Defence
Wind energy
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Araldite 2014-2 |
|---|---|
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Material Compatibility | ABS, Aluminium, Brass, Carbon Fibre Reinforced Polymer, Ceramic, Copper, Galvanised Steel, Glass, Glass Fibre Reinforced Plastic (EP), Glass Fibre Reinforced Plastic (UP), Mild Steel, PMMA, Polyamide, Polycarbonate, PVC, Rubber, Sheet Moulding Compound, Stainless Steel, Wood |
| Colour | Grey |
| Package Type | Tin |
| Package Size | 2 x 1 kg |
| Shear Strength | 2700 psi |
| Viscosity Description | Thixotropic |
| Special Features | Aerospace & Defense, Construction, Consumer DIY, Electrical Engineering, Electronics, Paint & Coatings, Sport & Leisure, Wind Energy |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Operating Temperature Range | → +76 °C |
| Setting Time | 180min |






Ella D. –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
rosa_s –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
Simon P. –
Recommended. Very robust product.
Liam –
Product arrived well packaged. Works without any issues.
Damien –
No complaints.
selina_ma –
Very effective; I noticed a change in just one week.