Description
Product Details
Araldite Acrylic Adhesive
The Araldite yellow 380ml acrylic adhesive is a two-component room temperature curing general-purpose adhesive for rapid assembly operations with a wide variety of substrates. This is a robust product made of methacrylate. It bonds to a wide range of plastics, composites and metals. It is a multi-purpose adhesive.
Features and Benefits
Working time of 4 to 5 minutes
Very fast curing, good gap-filling qualities
One to one volume mix ratio
High shear and peel strength
Suitable for service temperatures are up to 100°C (212°F)
Tensile strength is 42MPa
Viscosity is 287,600cPs(A) and 63,200cPs(B)
Very fast curing, good gap-filling qualities
One to one volume mix ratio
High shear and peel strength
Suitable for service temperatures are up to 100°C (212°F)
Tensile strength is 42MPa
Viscosity is 287,600cPs(A) and 63,200cPs(B)
Applications
Adhesive dispensing equipment
Pretreated and dry joint surfaces
Pretreated and dry joint surfaces
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Araldite 2021-1 |
|---|---|
| Adhesive Type | Acrylic Adhesive |
| Application | Multi-Purpose |
| Material Compatibility | Composite, Metal, Plastic |
| Colour | Green, Yellow |
| Acrylic Type | Methacrylate |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 6 min |
| Viscosity Measurement | 10 → 50 (2021-1 B) x, 15 → 50 (2021-1 A) x |
| Special Features | Rapid Curing, Toughened |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Operating Temperature Range | → +100 °C |
| Chemical Composition | Methacrylate |






Pietro E. –
Simple to install. Would buy again.
Joshua H. –
Highly recommended. Great item.
Marvin X. –
Excellent workmanship. Everything in perfect condition.
roberto88 –
Punctual service. Very happy with the purchase, works great. Very fast shipping. Worth every cent.
jana_ber –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Super fast delivery, thank you. Very satisfied, it’s even better than I expected.
Amelia H. –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Better than anything I’ve tried before. Looks even nicer in person. Very effective; I noticed a change in just one week.
emma_roma –
The quality surprised me in a good way. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Surprisingly good quality for the price.
Noemi –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. The quality pleasantly surprised me.
Selina N. –
Better than anything I’ve tried so far. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Giovanni D. –
Works great. Feels durable and well built. Great value for money. Arrived as promised.
david_de –
Well made and durable. Excellent material. Well packaged and delivered quickly.