Description
Product Details
Hysol® 3430 A & B
Loctite Hysol® 3430™ is a two component epoxy adhesive which cures rapidly at room temperature after mixing.
Loctite Hysol 3430 A & B
Fast curing mix-in-nozzle epoxy adhesive
Medium viscosity
Toughened
Optically clear making it ideal for bonding glass
Fast curing mix-in-nozzle epoxy adhesive
Medium viscosity
Toughened
Optically clear making it ideal for bonding glass
Specifications
| Trade Name | Hysol 3430 |
|---|---|
| Adhesive Type | Epoxy Adhesive |
| Application | Thermal Management |
| Material Compatibility | Glass |
| Colour | Transparent |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 24 ml |
| Cure Time | 15 min |
| Shear Strength | 22 N/mm² |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +100 °C |
| Setting Time | 7min |






florian_s –
Super value for the money. Impeccable service.
Ilaria –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
paola89 –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Clara U. –
Very effective; I noticed a change in just one week. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. It completely solved my problem! No unpleasant smell; I really like that.
Carla X. –
I was skeptical, but now I order regularly. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
niklas88 –
Everything perfect, would buy again. Met my expectations. Everything was smooth and fast. Super practical.
katy_99 –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Looks even nicer in real life. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. The quality pleasantly surprised me.