Description
Product Details
The Tesa Self-adhesive tape based on a 25μm PP film with synthetic rubber adhesive. Ideal for sealing and packaging light to medium-weight cartons. tesa 4280 performs best in moderate temperatures and indoor environments. Offers reliable adhesion and smooth application.
The packing tape features easy unwinding, is suitable for manual application, and is compatible with any handheld dispenser
The carton sealing tape features a short dwell time before reaching final adhesion power, and is very tacky, allowing for fast
The packing tape shows excellent adhesive properties on both polar and non polar surfaces
The carton sealing tape features a short dwell time before reaching final adhesion power, and is very tacky, allowing for fast
The packing tape shows excellent adhesive properties on both polar and non polar surfaces
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 48mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.042mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Manual |
| Elongation at Break | 145% |
| Model Number | 04280-00000-00 |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Series | 4280 |






christophe_fr –
Easy to assemble.
Ludovica –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. The quality surprised me in a good way. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Easy to use, without making a mess.
helene_s –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Perfect for my needs; I’m very satisfied. Not too big, not too small, perfect.
Maëlys M. –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Franziska T. –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Very satisfied, better than expected. I noticed the difference right away! Not too big, not too small, just perfect.
Isabella –
Excellent product, worth every cent. Very satisfied, better than I expected. Looks even nicer in real life.
andrea_roma –
Simple and convenient. Good customer service.
paola89 –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I noticed a difference after a short time! Super fast delivery, thank you. No unpleasant smell; I really like that.