Description
Product Details
The Tesa strapping tape with tensilized polypropylene backing and rubber adhesive to provide good initial tack. The mono-oriented polypropylene backing exhibits high conformability, good tensile strength, and low elongation.
Solvent-free adhesive
Good conformability
Good conformability
Specifications
| Backing Material | MOPP |
|---|---|
| Width | 19mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.08mm |
| Colour | Orange |
| Elongation at Break | 60% |
| Tensile Strength | 190N/cm |
| Model Number | 04287-00338-10 |
| Series | 4287 |






Jacob Z. –
Everything OK. Good build quality and reliable. Great purchase, thank you. Works without any issues.
Luke E. –
Super practical.
giovanni88 –
Product arrived well packaged. Fast and secure delivery.
oceane_fr –
This solved my problem completely! Very satisfied, better than expected.
lucy_sun –
It completely solved my problem! Better than anything I’ve tried before. Very effective; I noticed a change in just one week.
stephane75 –
Perfectly packaged.
Stefano –
Everything as expected. Fast delivery and exactly as described. Excellent quality. Well packaged and delivered quickly.