Description
Product Details
The Tesa Packaging tape based on a sPVC-film backing and a natural rubber adhesive. It shows excellent performance on all kind of cardboards and secures a safe closure. The natural rubber adhesive system is designed to show best results for applications o
Good adhesion even in recycled cartons
Excellent tack and long-lasting adhesion
Silent unwinding
Excellent tack and long-lasting adhesion
Silent unwinding
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.067mm |
| Colour | Red |
| Elongation at Break | 140% |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Model Number | 60404-00040-00 |
| Series | 60404 |






Leonardo J. –
Feels durable and well built.
Owen N. –
Very durable. Very good experience. Everything OK, recommended.
Madison –
The quality pleasantly surprised me.
Olivier –
Delivered earlier than expected. Excellent service. Arrived on time and in excellent condition.
charlotte_fr –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
julius_s –
Delivered earlier than expected. Exactly as described. Excellent service. Impeccable service.
Lea –
Feels nice to use at home.
Olivia V. –
Great product, worth every cent. Looks even nicer in real life. Very effective; I noticed a change in just one week. Surprisingly good quality for the price.
Sophie –
Feels nice to use at home. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! It completely solved my problem!