Description
Product Details
Tesa 4104 Packing Tapes
The Tesa 4104 packing tape has been designed to give an excellent performance when sealing small boxes, bags or tins. The tape has a natural rubber adhesive system, can be used on all types of cardboards and surfaces ensuring you get a safe closure.
Features & Benefits
Easily printable
Good aging properties
Heat shrinkable
Resistant to moisture
Available in several different colours
Good aging properties
Heat shrinkable
Resistant to moisture
Available in several different colours
Typical Applications
Sealing small boxes (cardboard or plastic)
Sealing tins or bags
Sealing cartons of medium to heavy range weight
Sealing tins or bags
Sealing cartons of medium to heavy range weight
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | PVC |
|---|---|
| Width | 15mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 65mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 60% |
| Model Number | 04104-00014-00 |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Series | 4104 |






matthew_lee –
Received in perfect condition.
salvatore88 –
Very durable.
Massimo X. –
Well packaged and secure.
Hazel –
Solved my problem completely! This solved my problem completely! I noticed the difference right away!
greta_sonne –
The quality surprised me in a good way. Easy to use, without making a mess. This solved my problem completely!
Helena –
Super fast delivery, thank you. Surprisingly good quality for the price. Very effective; noticed a change after just one week.
simona_roma –
Great product, worth every cent. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Audrey U. –
It completely solved my problem!