Description
Product Details
Wurth Elektronik Aluminium Tape
The Wurth Elektronik conductive shielding aluminium foil tape is ideal for protecting, masking, covering, insulating, and repairing in a quick, easy, and affordable way. This tape is 0.07mm thick, 20mm wide and 33m long.
EMI/RFI Shielding Tapes:
The galvanic compatibility should be taken into account while using these tapes.
EMI/RFI Shielding Tapes:
The galvanic compatibility should be taken into account while using these tapes.
Features and Benefits
Breaking load is 25N/cm
Operating temperature ranges between -25°C and 85°C
Operating temperature ranges between -25°C and 85°C
Conductive synthetic resin glue
Self-adhesive highly conductive release tape
Easy application
High shielding effectiveness
Applications
EMI-protection of doors
Housings
Housings
Specifications
| Total Thickness | 0.07mm |
|---|---|
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.04mm |
| Width | 20mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Adhesive Material | Resin |
| Tensile Strength | 25N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |






Edoardo –
Impeccable service.
lea_sonne –
I was skeptical, but now I order regularly. Very effective, I noticed a change in just a week.
Noémie B. –
Very effective, I noticed a change in just a week. Great product, worth every cent.
helena_s –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Ruby –
Easy to use, without making a mess. Very satisfied, it’s even better than I expected. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
aurelie75 –
I was skeptical, but now I order regularly.
Ella S. –
Better than anything else I’ve tried before. Looks even nicer in real life. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
samuel_xo –
Easy to assemble. Everything as described.
rosa_s –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Pleasant to use at home.
maximilian88 –
Worth every cent. Exactly as described.