Description
Product Details
Unibond Acrylic Adhesive
The Unibond white 200ml No More Nails paste acrylic adhesive is solvent-free. It is a high strength grab adhesive. The liquid is composed of styrene acrylate copolymer. This product is used for bonding.
Features and Benefits
No need for screws or nails
For interior use only
Maximum operating temperature is 20⁰C
Viscosity ranges from 2200Pas to 2700Pas
For interior use only
Maximum operating temperature is 20⁰C
Viscosity ranges from 2200Pas to 2700Pas
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
UL94 V-0 approved
BS EN 61340-5-1:2007
UL94 V-0 approved
Specifications
| Trade Name | No More Nails |
|---|---|
| Adhesive Type | Acrylic Adhesive |
| Application | Bonding |
| Material Compatibility | Wood |
| Colour | White |
| Acrylic Type | Styrene Acrylate Copolymer |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 200 ml |
| Viscosity Measurement | 2200 → 2700mPa/s |
| Maximum Operating Temperature | +20°C |
| Operating Temperature Range | Maximum of +20 °C |






Jacob O. –
Top quality, fast delivery.
evan_s –
Top product, top price. Good fit and quality. Great service and product. Worth every cent.
emma_roma –
Very fast delivery, thank you. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Not too big, not too small, just right. Better than anything else I’ve tried before.
Zoe –
Not too big, not too small, just right. Better than anything else I’ve tried before. Great product, worth every cent.
Angelo –
Very happy with the purchase, works great.
Léa –
Feels nice to use at home.
Claudia –
I was skeptical, but now I order regularly.