Description
Product Details
The Tesa Standard grade polyethylene coated cloth tape is based on a 55 mesh woven PET/rayon fabric backing coated with a pressure sensitive natural rubber adhesive. Coated cloth tape is a typical repairing tape, convenient for a variety of needs with very good handling characteristics. Available in various colors.
Strong adhesion
Waterproof
Easy to unwind
Waterproof
Easy to unwind
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Extruded Cloth |
| Thickness | 0.26mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Elongation at Break | 9 |
| Tensile Strength | 52N/cm |
| Finish | Rubber |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4688 |
| Model Number | 04688-00006-00 |






Raffaele –
Very good build quality. Delivers what it promises. Well made and durable. Clear recommendation.
angela_b –
Pleasant to use at home. Looks even nicer in person. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Super fast delivery, thank you.
sophia88 –
I was skeptical, but now I order regularly.
ryan_lee –
Good customer service. Everything in order.
Clara –
The quality pleasantly surprised me. Very effective; noticed a change after just one week.
Mia U. –
Feels nice to use at home. Very effective; I noticed a change in just one week.
Marvin –
Easy to use and very practical. Easy to assemble.