Description
Product Details
RS PRO Gloss Blue Cloth Tape, 50 mm x 50 m, 0.23 mm Thick
The tape has a rubber-resin adhesive material with a strength of 3.5 N/cm. This makes it suitable for most general-purpose tasks. It has a clean-peel design thats easy to tear by hand too. The tape has a length of 50 m, a width of 50 mm and a thickness of 0.23 mm.
Used in many settings, this multipurpose tape can be used around the house for basic repairs, like sealing joints or taping items together. Many outdoor enthusiasts use this type of tape as a practical way of resealing food packets or making improvised bandages and slings.
Features and Benefits
• Blue in colour
• Elongation at break of 24%
• Adhesion strength of 3.5 N/cm, 5.5 N/cm
• Rubber-resin adhesive material
• Fabric backing material
• Gloss finish
• Maximum operating temperature of -50°C to +80°C
• Length of 50 m
RS PRO
Specifications
| Colour | Blue |
|---|---|
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.23mm |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm, 5.5 N/cm |
| Elongation at Break | 24% |
| Tensile Strength | 32N/cm |
| Finish | Gloss |
| Maximum Operating Temperature | +45 °C, +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -50 °C, +10°C |






Camille X. –
This solved my problem completely! Very satisfied, better than I expected.
philipp88 –
Packaging was excellent.
henry_sun –
Met my expectations. Simple to install.
Amandine –
Super fast delivery, thank you.
louis75 –
No reason to complain. Excellent quality and price.