Description
Product Details
Tesa Duct Tape
The Tesa black extra-strong duct tape is a PE coated fabric combined with a natural-rubber adhesive mass. This is 0.23mm thick, 48mm wide and 50m long. It offers excellent adhesion even on rough and dusty surfaces. This tape is a tough and highly adhesive duct tape suited for countless DIY applications.
Features and Benefits
Conformable and flexible
Waterproof
Impermeable to vapour and temperature-resistant
Can be torn by hand and handled with ease
Elongation at break is 15%
Tensile strength is 34N/cm
Adhesion to steel is 4.5N/cm
Temperature resistance (30min) is 95°C
Waterproof
Impermeable to vapour and temperature-resistant
Can be torn by hand and handled with ease
Elongation at break is 15%
Tensile strength is 34N/cm
Adhesion to steel is 4.5N/cm
Temperature resistance (30min) is 95°C
Applications
Indoor and outdoor applications
Sealing of pipes and ducts
Applications on brickwork and timber
Fixing of construction and protection films
Closing and packaging
Sealing of pipes and ducts
Applications on brickwork and timber
Fixing of construction and protection films
Closing and packaging
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Film With PET Filaments |
| Thickness | 0.23mm |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 8 N/cm |
| Elongation at Break | 19% |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Finish | PE Laminated |
| Maximum Operating Temperature | +93°C |
| Trade Name | Tesa 4662 |
| Model Number | 74662 |






benedikt88 –
Arrived without any defect. Excellent service. Excellent service.
Ludovica –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. It completely solved my problem!
paul_s –
Product as described. Everything’s great. Top seller.
ginevra_b –
The quality surprised me in a good way.
Antoine H. –
Works flawlessly. Very easy to use.
henry_sun –
Feels sturdy. Great value for money. Top product, top price.
aurelie75 –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Stéphane A. –
Perfect in every detail. Quality is excellent.
hazel88 –
Not too big, not too small, just right. The quality pleasantly surprised me. Not too big, not too small, just perfect.
Clara N. –
Better than anything else I’ve tried before. Really noticed a difference after using it!