Description
Product Details
The Tesa suitable Double-sided acrylic foam tape suitable for a wide range of bonding applications. For powerful long-lasting bonds, even on material with different surface characteristics. The viscoelastic core compensates thermal elongations of bonded c
Outstanding cold shock performance down to -40 °C
In combination with out adhesion promoters a secure and reliable bond in outdoor conditions
In combination with out adhesion promoters a secure and reliable bond in outdoor conditions
Specifications
| Width | 25mm |
|---|---|
| Thickness | 1.0mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Black |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Model Number | ACXplus 7074 |
| Series | Tesa ACXplus 7074 |






giacomo_s –
Practical and useful. Fast delivery, good workmanship. Well packaged and delivered quickly. 100% recommended.
david_89 –
Impeccable quality. Perfect for what I needed. Great purchase. Very happy with the purchase, works great.
Paola O. –
No unpleasant smell; I really like that. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Very effective; I noticed a change in just one week. Surprisingly good quality for the price.
Thomas P. –
Better than I thought; I’m satisfied. Practical and useful. Excellent quality. Just as it should be.
clara_bln –
Easy to use, without making a mess. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Very satisfied, better than expected.