Description
Product Details
Double sided nano-cell polyurethane foam
High quality UV cured acrylic pressure sensitive cross-linked adhesive
Excellent all round performance in the most demanding of applications
High quality UV cured acrylic pressure sensitive cross-linked adhesive
Excellent all round performance in the most demanding of applications
Specifications
| Width | 12.0mm |
|---|---|
| Thickness | 0.80mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Polyethylene |
| Colour | Black |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 250kg/m³ |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Model Number | HPS 080B |






camilla_s –
Looks even nicer in real life. Very satisfied, it’s even better than I expected. I noticed the difference right away!
gabriel_s –
Everything in order. Top product, would definitely recommend. Everything excellent. 100% recommended.
Rachele X. –
Very satisfied, better than I expected.
tobias_s –
Top product, would definitely recommend. Top product, top price. Exactly what I needed. Exactly what I needed.
filippo88 –
Excellent packaging. Perfect from start to finish. Top seller. Arrived without any defect.
andrew88 –
Good quality at a fair price. Everything as expected. Everything perfect and fast.
benoit75 –
Top seller.
Alessandro R. –
Everything perfect, thank you. Price matches the quality.