Description
Product Details
The Tesa Double-sided filmic tape self-adhesive tape, consisting of a white PP-carrier and a synthetic rubber adhesive mass system (hotmelt).
Hotmelt adhesive
Solvent free
Solvent free
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Backing Material | PP |
| Width | 25mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 0.185mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 14.5 N/cm |
| Series | tesa® 64620 |
| Model Number | 64620-00003-00 |






Leah K. –
Looks even nicer in person. I was skeptical, but now I order regularly.
Antoine –
Excellent product. Works great.
Lea –
Very effective, I noticed a change in just a week. Very satisfied, better than I expected. I noticed a difference after a short time!
Franziska –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Max L. –
Very durable. Arrived on time. Well made and durable. Works without any issues.
Aurora L. –
Better than anything else I’ve tried before. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.