Description
Product Details
The Tesa 4965 Original Next Gen Duct Tape is a transparent, double-sided industrial mounting tape produced with a biomass balanced adhesive and a 90% PCR PET backing which leads to a reduction in CO₂ emissions of -40%* compared to tesa® 4965 Original. Its adhesive technology is based on a patented and protected product formulation. Across all industries, Tesa 4965 Original Next Gen is used to improve processes and applications. Based on tesa 4965’s patented and protected technology, its unique performance is demonstrated through outstanding qualities such as versatility, durability, and safety. The double-sided industrial mounting tape is able to withstand numerous environmental factors such as humidity, UV light, and temperatures of up to 200°C for limited periods of time. The biomass balanced tackified acrylic adhesive offers excellent hold on various surfaces, high tack, and good shear strength.
Reliable bond even on low surface energy surfaces
Immediate usability right after assembly
Certified according to DIN EN 45545-2 fulfilling 2R1+HL3
Immediate usability right after assembly
Certified according to DIN EN 45545-2 fulfilling 2R1+HL3
Specifications
| Backing Material | PET |
|---|---|
| Tape Type | Double Coated Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.205mm |
| Colour | Transparent |
| Adhesion Strength | ABS – 12 N/cm, Aluminium – 10.6 N/cm, PC – 14 N/cm, PE – 6.9 N/cm, PET – 9.5 N/cm, PP – 7.9 N/cm, PS – 12 N/cm, PVC – 13 N/cm, Steel – 11.8 N/cm |
| Series | tesa® 4965 |
| Model Number | 04965-00014-00 |
| Better World Product | Yes |
| Better World Claim | Low carbon manufacture |






Fabian –
Arrived on time and in excellent condition. Good customer service.
Helena U. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. This solved my problem completely!
paola89 –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Pierre –
Top product, top price. As expected, top-notch. Highly recommended. Packaging was excellent.
Simon –
Clear recommendation. Everything perfect, thank you. Great value for money.
Mia –
I noticed the difference right away! Perfect for my needs, couldn’t be happier. Easy to use, without making a mess.