Description
Product Details
The Tesa Carton sealing tape for cartons with very heavy or hazardous goods. It is based on a very strong PP-backing with a special high tack water based acrylic adhesive mass. The very high tack of the adhesive secures a good sealing immediately after ap
Designed to close very heavy carton
The tensile strength and elongation characteristics of the backing make the product resistant to high shock impacts
The tensile strength and elongation characteristics of the backing make the product resistant to high shock impacts
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.085mm |
| Colour | Brown |
| Elongation at Break | 120% |
| Tensile Strength | 70N/cm |
| Model Number | 64044-00001-04 |
| Series | 64044 |






Grace Y. –
I noticed a difference after a short time! Really noticed a difference after using it!
giorgia_bella –
Very satisfied, better than I expected.
oceane_fr –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Layla V. –
Really noticed a difference after using it! Looks even nicer in real life. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
leonardo88 –
Works great. Impeccable quality.
jannis88 –
Reliable and stable. Product as described. Exactly what I needed.
ambre88 –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Surprisingly good quality for the price.
Charlotte V. –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Not too big, not too small, just perfect.
Hazel –
Really noticed a difference after using it! Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Solved my problem completely! Very satisfied, it’s even better than I expected.