Description
Product Details
Double sided PE Foam Tape 62934
A double sided PE Foam tape used for constructive mounting applications. Comprises of a highly comfortable PE Foam backing and a tackified acrylic adhesive.
Versatile adhesive for high immediate adhesion on numerous substrates
Ultimate adhesion level for a secure bonding performance
UV,Water and age resistant
Compensates for differing thermal expansion of dissimilar materials
High immediate bonding strength even at low bonding pressure
Very good cold shock absorption
Ultimate adhesion level for a secure bonding performance
UV,Water and age resistant
Compensates for differing thermal expansion of dissimilar materials
High immediate bonding strength even at low bonding pressure
Very good cold shock absorption
Applications:
Decorative aluminium cover screens on brown goods
Kitchen furniture door handles
Moulded plastic parts
Mirrors and coloured glass panels
Kitchen furniture door handles
Moulded plastic parts
Mirrors and coloured glass panels
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 0.80mm |
| Length | 50.0m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 17 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 8N/cm |
| Model Number | 62934 |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 10N/cm |






Leonardo R. –
Good quality at a fair price.
Sophie J. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Looks even nicer in real life.
hunter23 –
Impeccable service.
Henry –
Very practical. Easy to assemble. Packaging was excellent.
clara_paris –
Very satisfied, better than expected.
Léo –
Clear recommendation. Great purchase, thank you. Reliable and stable.
Gabriele –
Simply excellent. Well-made product. Highly recommended. Great customer support.
Daniela Y. –
Surprisingly good quality for the price.
Alberto U. –
Perfect match with the description. Perfect in every detail. Delivered earlier than expected.
Lena –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Very effective; I noticed a change in just one week. I noticed the difference right away! Great product, worth every cent.