Description
Product Details
The Tesa anti-scratch PET floor marking tape is a robust high-performance adhesive tape for permanent and long-lasting floor marking and warning applications. The abrasion-resistant, robust, and resilient marking tape combines a protective PET top layer, bright marking colors, and a synthetic rubber adhesive. The protective PET top layer improves the scratch, dirt, abrasion, and chemical resistance of the tape and ensures a long lifetime and permanent bright colors that don’t wear off over time. Thanks to the synthetic rubber adhesive the anti-scratch floor marking tape adheres well on various smooth surfaces. The bright colored tapes have a strong visibility for easy identification in areas of safety concerns and for warning purposes, a perfect solution for complementing 5S manufacturing initiatives. Depending on its color, the anti-scratch floor marking tape can be explicitly used as a warning tape.
Durable and abrasion resistant PET/PP laminate backing for permanent floor marking and warning applications
Protective PET top layer ensures long lifetime and permanent bright colors that dont wear off over time
Bright colors ensure strong visibility for easy identification
Easier remodeling of warehouse areas compared to paint solutions
Protective PET top layer ensures long lifetime and permanent bright colors that dont wear off over time
Bright colors ensure strong visibility for easy identification
Easier remodeling of warehouse areas compared to paint solutions
Specifications
| Colour | Green |
|---|---|
| Tape Type | Floor Marking Tape |
| Backing Material | PET Film |
| Width | 50mm |
| Length | 20m |
| Thickness | 0.175mm |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Tensile Strength | 175N/cm |
| Elongation at Break | 1.4 |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Model Number | 60960 |






François E. –
Delivery faster than expected.
chiara_sun –
Very satisfied, better than I expected.
Paul –
Fast delivery, good workmanship. Impeccable service.
pascal75 –
Fast and secure delivery.
Anna –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Easy to use, without making a mess. The quality pleasantly surprised me.
Logan H. –
Excellent service.
alessandro88 –
Arrived on time. Works without any issues.
alberto_it –
Perfect for what I needed. Good build quality and reliable. Fast delivery, good workmanship.
Brooklyn –
Great product, worth every cent. No unpleasant smell, which I really appreciate. Very satisfied, it’s even better than I expected.
Giacomo –
Fast shipping and good quality.