Description
Product Details
3M Vinyl Linered Marking Tape
Vinyl tape
Rubber adhesive
Fast and easy to apply
Long lasting
Versatile
Excellent adhesion
Clean removal
Good solvent resistance
Helps with plant safety
Abrasion resistant
Variety of colours
Various sizes available
APPLICATIONS:
Lane and safety marking
Colour coding
Masking
Sealing
Splicing
Abrasion protection
Solvent resistant
STORAGE:
Normal conditions 16 to 27°C
Why choose 3M?
3M™ Vinyl Tape 471, 25 mm x 33 m, White
Features and Benefits
• Unlike paint solutions, the marking tape is installed quickly and can be removed and cleaned up easily without damaging the respective surface
• The adhesive provides a strong bond to most floors and excellent holding power
• Ideal for use on curved and irregular surfaces
• One-piece clean removal from many surfaces, lower clean up costs
• Colour is integral to tape construction for long-term high visibility and abrasion resistance
• Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
• Available in a wide variety of colours and sizes for diverse applications
Applications
Why choose 3M?
Entrance mats can save up to 70% of all dirt and debris from being carried inside a building. They help to protect the interior floor coverings from damage for a longer life span. Water and moisture are efficiently absorbed reducing slip hazards. Entrance mats are a simple, economic measure to reduce cleaning and maintenance, both in terms of time and cost. They also improve the aesthetic appearance of a reception area.,The correct quality of matting in the workplace will help eliminate the risk of slips and falls, insulate against electricity, deaden sound, trap and hold dirt and moisture from spreading, resist chemicals, grease, oils and flames, and reduce worker fatigue and stress.
Specifications
| Colour | White |
|---|---|
| Tape Type | Lane Marking Tape |
| Backing Material | PVC |
| Width | 25mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.13mm |
| Adhesion Strength | 2.5 N/cm |
| Tensile Strength | 28N/cm |
| Elongation at Break | 140% |
| Maximum Operating Temperature | +77°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Adhesive Material | Rubber |
| Model Number | 471 |






Owen J. –
Met my expectations. Product as described.
simon88 –
Perfect job, thanks. Durable product. Arrived without any defect. Very easy to use.
baptiste88 –
Product as expected. Excellent material.
Franziska –
Very satisfied, better than I expected.
Rafael M. –
Excellent quality and price. Very satisfied with the purchase.
Anna –
Surprisingly good quality for the price. A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
ellie.love –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. It completely solved my problem! Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Katherine W. –
Better than anything else I’ve tried before. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Matthieu –
Well made and durable. Arrived on time. Very practical. Price matches the quality.
isabell23 –
Very effective; I noticed a change in just one week. Surprisingly good quality for the price. Perfect for my needs, couldn’t be happier. I noticed the difference right away!