Description
Product Details
The Tesa Recycled Polyester Packaging Tape is a premium carton sealing tape for light and medium weight cartons providing high performance and contributing to sustainability. It consists of a 70 percent recycled PET backing made from post consumer (PCR) waste and a versatile, industry proven water-based acrylic adhesive system.
Smooth and silent unwinding
For light and medium weight packaging
Strong tear and puncture resistant PET backing
For light and medium weight packaging
Strong tear and puncture resistant PET backing
Specifications
| Backing Material | PET |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.056mm |
| Colour | White |
| Model Number | 60412-00006-00 |
| Series | 60412 |
| Better World Product | Yes |
| Better World Claim | Recycled materials |






Amélie X. –
Super fast delivery, thank you. Looks even nicer in real life.
Fabian –
Arrived without any defect. Well made and durable. 100% recommended. Perfectly packaged.
Florian T. –
Works great.
Savannah –
Very fast delivery, thank you.
Samuel –
Great service, thank you.
Veronica –
The quality pleasantly surprised me. Surprisingly good quality for the price. Feels nice to use at home. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
ambre88 –
Very effective; I noticed a change in just one week. Better than anything I’ve tried so far. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! The quality surprised me in a good way.