Description
Product Details
The Tesa packaging tape made from recycled PET is a general purpose packaging tape based on a post-consumer recycled PET carrier 70% and a water-based acrylic adhesive mass. Packaging tape has a strong, abrasion-resistant backing with excellent properties of resistance to friction and wear. It consists of an acrylic adhesive mass very homogeneous pressure sensitive, making this product the ideal solution for packaging applications of light to moderate loads. This combination guarantees near-silent unwinding and excellent printability with all types of ink systems.
Closing of boxes
Suitable for light to moderate load wrapping applications
Excellent adhesion on recycled cardboard
Suitable for light to moderate load wrapping applications
Excellent adhesion on recycled cardboard
Specifications
| Backing Material | PET |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Tape Text | Printable |
| Thickness | 0.056mm |
| Model Number | 60412-00000-00 |
| Series | 60412 |
| Better World Claim | Recycled materials |
| Better World Product | Yes |






lucie88 –
Surprisingly good quality for the price. Looks even nicer in real life.
Sofia X. –
Not too big, not too small, just perfect. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Really noticed a difference after using it!
valeria88 –
Looks even nicer in real life. Really noticed a difference after using it!
aurora_s –
Better than anything I’ve tried so far. It completely solved my problem! Perfect for my needs; I couldn’t be happier. I noticed a difference after a short time!
Sandrine –
The quality pleasantly surprised me.