Description
Product Details
The Tesa Packaging tape based on a sPVC-film backing and a natural rubber adhesive. It shows excellent performance on all kind of cardboards and secures a safe closure. The natural rubber adhesive system is designed to show best results for applications o
Good adhesion even in recycled cartons
Excellent tack and long-lasting adhesion
Silent unwinding
Excellent tack and long-lasting adhesion
Silent unwinding
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 38mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.067mm |
| Colour | Red |
| Elongation at Break | 90% |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Model Number | 60404-00032-00 |
| Series | 60404 |






Paul –
Clear recommendation. Simply excellent. Well made and durable.
Aaron O. –
Received in perfect condition. Satisfied with the quality. Perfectly as described.
Maja K. –
I was skeptical, but now I order regularly. Looks even nicer in real life. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Quentin D. –
Very satisfied with the purchase. Top seller. Better quality than I expected. Very functional.
Pascal –
Good fit and quality. Exactly as described. Great item. Simple and convenient.
Helena –
Not too big, not too small, just right. The quality surprised me in a good way. No unpleasant smell, which I really appreciate.