Description
Product Details
The Tesa Packaging tape based on a sPVC-film backing and a natural rubber adhesive. It shows excellent performance on all kind of cardboards and secures a safe closure. The natural rubber adhesive system is designed to show best results for applications o
Good adhesion even in recycled cartons
Excellent tack and long-lasting adhesion
Silent unwinding
Excellent tack and long-lasting adhesion
Silent unwinding
Specifications
| Backing Material | PVC Film |
|---|---|
| Width | 25mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.067mm |
| Colour | Red |
| Elongation at Break | 170% |
| Model Number | 60404-00044-00 |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Series | 60404 |






charlotte_fr –
Very effective, I noticed a change in just a week. Easy to use, without making a mess. Surprisingly good quality for the price. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Max –
Arrived without any defect. Worth every cent.
stefano_it –
Fast and secure delivery. Fast shipping, perfect product. Perfect job, thanks. Simple and convenient.
Caleb –
Well made and durable. Simple and convenient. Top product, would definitely recommend. Very fast shipping.
fabio_s –
Great item. Very good build quality. Perfect match with the description. Fits perfectly.
tyler_xo –
Practical and functional. Everything in perfect condition. Better than I thought; I’m satisfied.
Adrien M. –
Great item.
David A. –
Very fast shipping. Reliable and stable.