Description
Product Details
The Tesa self-adhesive reinforced paper tape is a high adhesion paper packaging tape featuring a fiberglass reinforced paper backing with a silicone release coating and a solvent-free synthetic rubber adhesive system. The paper backing for 60013 is reinforced with a fiberglass scrim, making this product the perfect solution for those packaging applications where a secure seal is required.
Backing material paper
Total thickness 200 μm
Type of adhesive synthetic rubber
Elongation at break 6 %
Tensile strength 125 N/cm
Total thickness 200 μm
Type of adhesive synthetic rubber
Elongation at break 6 %
Tensile strength 125 N/cm
Adhesive Material: Synthetic rubber
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 75mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 210mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 6% |
| Model Number | 60013-00002-00 |
| Tensile Strength | 125N/cm |
| Series | 60013 |
| Better World Product | Yes |
| Better World Verification | FSC Certified |






Henry V. –
Arrived on time.
daniel99 –
Impeccable service. Everything’s great. Recommended.
Hazel –
Super fast delivery, thank you.
Thomas –
Would buy again. Everything perfect, would buy again.
ambre88 –
Looks even nicer in person. Easy to use, without making a mess. Surprisingly good quality for the price.
Ambre –
Very effective; I noticed a change in just one week.
isabelle75 –
Easy to use, without making a mess. The quality pleasantly surprised me.
david_de –
Perfectly as described.
Carlo W. –
Very satisfied with the purchase.
niklas88 –
Very easy to set up.