Description
Product Details
The Tesa general-purpose packaging tape is based on a fine crepe paper backing and a natural rubber adhesive. The natural rubber adhesive system features good adhesion to multiple surfaces as well as good tack. It is used for sealing of card boxes, light-weight packaging, manual and automatic dispensers. It provides good adhesion in recycled cardboards.
It is white colour tape
It is FSC certified
It is recycling-friendly tape according to INGEDE method
It is FSC certified
It is recycling-friendly tape according to INGEDE method
Adhesive Material: Natural rubber
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 125mm |
| Colour | White |
| Dispenser Type | Auto, Manual |
| Elongation at Break | 8% |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Model Number | 04713-00004-00 |
| Series | 4713 |
| Better World Verification | FSC Certified |
| Better World Product | Yes |






anna_italia –
Easy to use, without making a mess. Super fast delivery, thank you. Better than anything else I’ve tried before.
sandrine88 –
Really noticed a difference after using it! Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Super fast delivery, thank you. Looks even nicer in real life.
Patrizia –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Solved my problem completely!
Emily N. –
Been using it for 2 weeks and already see results! This solved my problem completely!
Karl –
No complaints. Very fast shipping.
vincenzo_s –
Fast and secure delivery. Very satisfied with the purchase. Arrived right away, excellent service.
maelys88 –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Surprisingly good quality for the price. Solved my problem completely!
clement88 –
Quality is excellent. Arrived on time and in excellent condition. Simply excellent.