Description
Product Details
The Tesa Packaging tape based on a fine crepe paper backing and a natural rubber adhesive. The paper backing tape is made with paper from well-managed, certified forests and other controlled sources (FSC C148769).
Suitable for manual and automatic dispensers
Suitable for light-weight packaging
Suitable for light-weight packaging
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 500m |
| Thickness | 0.125mm |
| Colour | Brown |
| Elongation at Break | 140% |
| Model Number | 04713-00006-00 |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Series | 4713 |
| Better World Product | Yes |
| Better World Verification | FSC Certified |






Ava S. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Vincent S. –
Very functional. Very good experience.
Eva D. –
Better than anything else I’ve tried before. Pleasant to use at home. Not too big, not too small, perfect.
beatrice88 –
Very satisfied, better than expected. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Clara B. –
The quality pleasantly surprised me. Very satisfied, better than expected. Excellent product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price.
Alessia G. –
Really noticed a difference after using it! I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Rachele J. –
Very fast delivery, thank you.