Description
Product Details
The Tesa Packaging tape based on a fine crepe paper backing and a natural rubber adhesive. The paper backing tape is made with paper from well-managed, certified forests and other controlled sources (FSC C148769).
Suitable for manual and automatic dispensers
Suitable for light-weight packaging
Suitable for light-weight packaging
Specifications
| Backing Material | Paper |
|---|---|
| Width | 150mm |
| Length | 500m |
| Thickness | 125mm |
| Colour | Brown |
| Elongation at Break | 35% |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Model Number | 04713-00003-00 |
| Series | 4713 |
| Better World Verification | FSC Certified |
| Better World Product | Yes |






Fiona –
Not too big, not too small, just perfect. Very effective; noticed a change after just one week.
daniela89 –
Very satisfied, it’s even better than I expected.
Lucy –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
sofia_roma –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Better than anything else I’ve tried before.
Ella F. –
Not too big, not too small, just perfect. Easy to use, without making a mess. Surprisingly good quality for the price.
carla_roma –
Pleasant to use at home. Not too big, not too small, perfect. This solved my problem completely!
delphine_s –
Excellent product, worth every cent. Very fast delivery, thank you. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
sandrine88 –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Surprisingly good quality for the price. Looks even nicer in person.