Description
Product Details
The Tesa Gaffer tape designed with a woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. It is the premium tape in the assortment for stages, fairs and exhibitions with corresponding applications.
High adhesion even on rough surfaces
Available in reflective and appealing neon colors
Solvent-free production processes
Available in reflective and appealing neon colors
Solvent-free production processes
Specifications
| Width | 25mm |
|---|---|
| Length | 25m |
| Thickness | 0.28mm |
| Colour | Neon Orange |
| Finish | Rubber |
| Backing Material | Spun Rayon |
| Tensile Strength | 70N/cm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Model Number | 4671 |






Victoria –
Better than anything I’ve tried so far. Easy to use, no mess at all. Easy to use, without making a mess. Great product, worth every cent.
Simone H. –
Great value for money. Great purchase, thank you. Fast shipping, perfect product.
jonas_sky –
Works perfectly. Better quality than I expected. Top product, would definitely recommend.
Sophia –
Very effective, I noticed a change in just a week.
Klara –
Easy to use, without making a mess. I was skeptical, but now I order regularly. Better than anything I’ve tried so far.