Description
Product Details
The Tesa Gaffer tape designed with a woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. It is the premium tape in the assortment for stages, fairs and exhibitions with corresponding applications.
High adhesion even on rough surfaces
Available in reflective and appealing neon colors
Solvent-free production processes
Available in reflective and appealing neon colors
Solvent-free production processes
Specifications
| Width | 25mm |
|---|---|
| Length | 25m |
| Thickness | 0.28mm |
| Colour | Neon Pink |
| Finish | Rubber |
| Backing Material | Spun Rayon |
| Tensile Strength | 70N/cm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Model Number | 4671 |






Isabell –
Super fast delivery, thank you.
noah_s –
Fast delivery and exactly as described. Perfect, nothing to say. Simple and convenient. Very good experience.
Claudia X. –
I noticed the difference right away! Not too big, not too small, just right.
nicholas99 –
Works just as advertised. Very functional.
jana_ber –
I noticed a difference after a short time!
lucie88 –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Nathalie –
Looks even nicer in real life.