Description
Product Details
The Tesa Heavy duty strapping tape with one of our strongest tensilized polypropylene backings. The rubber adhesive system provides high initial tack to both polar and non-polar surfaces which makes this product widely accepted for various applications and industries. The mono-oriented polypropylene backing exhibits superior tensile strength, and low elongation. With effortless dispensing, our tape accommodates both manual and automatic operations.
Solvent free adhesive
Low elongation
Good workability
Low elongation
Good workability
Specifications
| Backing Material | MOPP |
|---|---|
| Width | 50mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.15mm |
| Colour | Yellow |
| Elongation at Break | 35% |
| Model Number | 04289-00113-00 |
| Tensile Strength | 375N/cm |
| Series | 4289 |






Gabriel –
Top quality, fast delivery.
arianna88 –
Pleasant to use at home. Better than anything I’ve tried so far. Super fast delivery, thank you. Very satisfied, better than I expected.
nicolas88 –
Well made and durable.
chloe_rose –
Easy to use, without making a mess.
greta_b –
Excellent product, worth every cent. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. I noticed the difference right away!
isabell23 –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
jonathan_s –
Very practical and easy to use. Top product, would definitely recommend. Simple and convenient.
Hannes M. –
Simply excellent. Everything perfect, thank you. Perfectly as described.