Description
Product Details
The Tesa strapping tape with one of our strongest tensilized polypropylene backings. The rubber adhesive system provides high initial tack to both polar and non-polar surfaces which makes this product widely accepted for various applications and industrie
Solvent- free adhesive
Low elongation
Good workability
Low elongation
Good workability
Specifications
| Backing Material | MOPP |
|---|---|
| Width | 19mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.144mm |
| Colour | Yellow |
| Elongation at Break | 60% |
| Model Number | 04289-00108-10 |
| Tensile Strength | 420N/cm |
| Series | 4289 |






tyler_xo –
No complaints. Very practical and easy to use. Excellent service.
chloe_rose –
Really noticed a difference after using it! Easy to use, without making a mess.
Julian –
Perfect, nothing to say. Everything’s great.
patrizia88 –
Very effective, I noticed a change in just a week. Surprisingly good quality for the price.
Hannes F. –
Works great. Very good experience. Exactly what I was looking for. Everything perfect, thank you.
delphine_s –
Very effective, I noticed a change in just a week. Super fast delivery, thank you. Surprisingly good quality for the price.
lilyjade –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Super fast delivery, thank you. I noticed the difference right away!
lucie88 –
Great product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.