Description
Product Details
The Tesa Self-adhesive tape based on a 25μm PP film with synthetic rubber adhesive. Ideal for sealing and packaging light to medium-weight cartons. tesa 4280 performs best in moderate temperatures and indoor environments. Offers reliable adhesion and smooth application.
The packing tape features easy unwinding, is suitable for manual application, and is compatible with any handheld dispenser
The carton sealing tape features a short dwell time before reaching final adhesion power, and is very tacky, allowing for fast
The packing tape shows excellent adhesive properties on both polar and non polar surfaces
The carton sealing tape features a short dwell time before reaching final adhesion power, and is very tacky, allowing for fast
The packing tape shows excellent adhesive properties on both polar and non polar surfaces
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 48mm |
| Length | 100m |
| Thickness | 0.042mm |
| Colour | Transparent |
| Dispenser Type | Manual |
| Elongation at Break | 145% |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Model Number | 04280-00018-00 |
| Series | 4280 |






David –
Received quickly. Great purchase.
Theresa W. –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Very satisfied, better than I expected. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Solved my problem completely!
Abigail N. –
Pleasant to use at home.
massimo_it –
Very robust product.
Clément –
Met my expectations.
quentin_fr –
Very fast shipping. Durable product. Satisfied with the quality.
angelo88 –
Works flawlessly. Fast delivery and exactly as described. Good build quality and reliable.