Description
Product Details
The Tesa Self-adhesive tape based on a 25μm PP film with synthetic rubber adhesive. Ideal for sealing and packaging light to medium-weight cartons. tesa 4280 performs best in moderate temperatures and indoor environments. Offers reliable adhesion and smooth application.
The packing tape features easy unwinding, is suitable for manual application, and is compatible with any handheld dispenser
The carton sealing tape features a short dwell time before reaching final adhesion power, and is very tacky, allowing for fast
The packing tape shows excellent adhesive properties on both polar and non polar surfaces
The carton sealing tape features a short dwell time before reaching final adhesion power, and is very tacky, allowing for fast
The packing tape shows excellent adhesive properties on both polar and non polar surfaces
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 48mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.042mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Manual |
| Elongation at Break | 145% |
| Model Number | 04280-00001-00 |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Series | 4280 |






elena_bella –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
raffaele88 –
Really good value for money. Excellent workmanship. Good quality at a fair price.
Élise N. –
Easy to use, without making a mess. Not too big, not too small, just right. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
Emily K. –
Very satisfied, better than I expected. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. The quality pleasantly surprised me. Very satisfied, better than expected.
Amelie N. –
Feels nice to use at home. Better than anything I’ve tried so far.