Description
Product Details
The Tesa Self-adhesive tape based on a 25μm PP film with synthetic rubber adhesive. Ideal for sealing and packaging light to medium-weight cartons. tesa 4280 performs best in moderate temperatures and indoor environments. Offers reliable adhesion and smooth application.
The packing tape features easy unwinding, is suitable for manual application, and is compatible with any handheld dispenser
The carton sealing tape features a short dwell time before reaching final adhesion power, and is very tacky, allowing for fast
The packing tape shows excellent adhesive properties on both polar and non polar surfaces
The carton sealing tape features a short dwell time before reaching final adhesion power, and is very tacky, allowing for fast
The packing tape shows excellent adhesive properties on both polar and non polar surfaces
Specifications
| Backing Material | PP |
|---|---|
| Width | 48mm |
| Length | 100m |
| Thickness | 0.042mm |
| Colour | Brown |
| Dispenser Type | Manual |
| Elongation at Break | 145% |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Model Number | 04280-00012-00 |
| Series | 4280 |






matthieu_fr –
Simple to install. Excellent service. Everything perfect, thank you. Very fast shipping.
simone88 –
Arrived without any defect. Met my expectations. Excellent service.
Emma I. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Pleasant to use at home. Excellent product, worth every cent.
federico_it –
Very durable. Simple to install. Exactly what I was looking for. Very stable.
nathan99 –
Well-made product. Durable product. Well packaged and delivered quickly.
Anna E. –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. I was skeptical, but now I order regularly. Surprisingly good quality for the price. Surprisingly good quality for the price.
diego_s –
Everything was smooth and fast. Arrived without any defect. Very satisfactory.
Cédric –
Super value for the money. Very satisfied with the purchase. Robust and well-made.
eva_s –
Surprisingly good quality for the price. Perfect for my needs; I’m very satisfied. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very effective, I noticed a change in just a week.
pauline_88 –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. The quality pleasantly surprised me.